Výlet do Londýna

Výlet do zahraničia je niečím, na čo sa všetci študenti učiaci sa cudzí jazyk, vždy veľmi tešia. O to viac, keď spoznávajú kultúru a pamätihodnosti nielen z učebnice. Cieľom nášho poznávacieho zájazdu bolo navštíviť a spoznať hlavné mesto Veľkej Británie – Londýn.

Dňa 16.6.2015 sme sa v skorých ranných hodinách stretli na letisku M.R. Štefánika v Bratislave. Atmosféra v lietadle bola veľmi príjemná. Pri záverečnom ozname stevardov nás prekvapil pozdrav pre cestujúcich zo Súkromnej strednej umeleckej školy animovanej tvorby v Bratislave.

Prehliadka pamätihodností začala po nábreží Temže – Londýnskym Okom. Pokračovali sme s Houses of Parliament, Westminsterským palácom a Westminster Abbey. Videli sme Big-Ben, St. James Park, Downing Street – sídlo premiéra, Whitehall či Buckinghamský palác. Prekvapením zájazdu bola návšteva múzea voskových figurín Madame Tussauds, ktorú absolvovali žrebom vybraní študenti. Zvyšok žiakov sa presunul do blízkej Baker Street, kde sa nachádza Sherlock Holmes Museum. Po absolvovaní strhujúcej prehliadky sme sa metrom previezli na Trafalgarské námestie. Navštívili sme Londýnsku Národnú galériu, ktorá patrí k najrenomovanejším umeleckým múzeám na svete. V galérii sa nachádzajú výlučne obrazy, ktoré predstavujú takmer všetky európske maliarske školy počnúc 13. a končiac 20. storočím. Večeru sme mali v okolí Covent Garden, ktorá je známa ako obchodné a zábavne centrum. Nachádza sa tu obrovská krytá tržnica a vstup do Kráľovskej opery. Videli sme predstavenia i pouličných komediantov.

Druhý deň sa začal prehliadkou katedrály sv. Pavla, z ktorej sme mali výhľad na celé mesto a najvyššiu budovu, skvost modernej architektúry Londýna - presklený Shard (tzv. Črep). Z oblakov sme zišli do Múzea Londýna zameraného na históriu a kultúru mesta, od jeho vzniku až po súčasnosť. Odtiaľ sme sa metrom presunuli do čínskej štvrti Chinatown. Sú tu veľké červené čínske brány s drakmi a inými symbolmi, ulice sú pomenované síce anglickými názvami, ale prepísané do čínštiny. Z tejto malej multikultúrnej oblasti sme sa presunuli k významnému londýnskemu dopravnému uzlu Piccadilly Circus, kde sme sa naobedovali. Posilnení obedom sme sa plní energie vrhli na posledný bod nášho programu - nákupy na Oxford Street.

Posledný deň sme začali návštevou pevnosti Tower s korunovačnými klenotmi. Dozvedeli sme sa veľa o kultúre a histórii Anglicka, významných panovníkoch a architektoch. Odfotili sme sa so strážcami Toweru „ Beefeatermi“ a spočítali legendami opradené krkavce. Po prehliadke sme prešli popri dokoch St Katharine Docks a dostali sme sa k mostu Tower Bridge. Na jeho konci sme zahli doprava, okolo vojenskej lode HMS Belfast sme smerovali k Tate Modern - múzeu moderného umenia, v ktorom je viac ako 60 000 diel. Zaujímavosťou je priestor, v ktorom sa galéria nachádza – bývalá elektráreň na brehu Temže. Počas dní strávených v Londýne sme cestovali metrom The Tube, ktorý je najstarším podzemným dopravným systémom na svete. Najväčšou skúsenosťou pre nás bola komunikácia v cudzom jazyku. Ulice Londýna boli plné turistov a ľudí náhliacich sa do práce.

Musíme povedať, že sme si zájazd vychutnali. Denne sme mali v nohách desiatky kilometrov. Počas celého pobytu nás sprevádzalo letným slnkom zaliate veľkomesto. Zájazd sa nám veľmi páčil a už cestou späť sme plánovali, že sa tam opäť vrátime. Bol to úžasný výlet.

Scroll to top